JU-JITSU
Zanesljivih podatkov o nastanku borilnih veščin je zelo malo. Iz zgodovine vemo, da se je moralo vsako živo bitje v svojem razvoju boriti za svoj obstanek in se tako podrejati zakonom narave. Tako se je tudi človek, ki je bil obdan s številnimi nevarnostmi in konflikti, tako znotraj kot tudi zunaj skupine, znašel sredi te narave, kjer je vladal predvsem zakon močnejšega. Življenje posameznika je bilo zaznamovano s številnimi spopadi za preživetje v naravi in položaj v skupnosti, kateri je pripadal. Človek je v borbi za preživetje iznašel različna orožja. Uporabljal jih je za lov in za obrambo, kadar pa v rokah ni imel orožja, se je bil prisiljen bojevati z golimi rokami, zato je tudi temu načinu bojevanja posvetil veliko pozornosti (Stanković, 2003).
Ju-jitsu je tradicionalna borilna veščina, ki prihaja z Daljnega vzhoda. Njegov izvor in čas nastanka ni točno znan, Crompton (1989) pa predvideva, da so ju-jitsu s Kitajske na Japonsko okrog 5. stoletja prinesli trgovci.
Seveda bi bilo napačno trditi, da vse borilne veščine prihajajo z Daljnega vzhoda. Številni sledovi v zgodovini kažejo na to, da so že v antiki razvijali različne oblike dvobojev s pestmi (Kulot, 1995/1996) in rokoborbe, ki so našle mesto tudi na olimpijskih igrah v antični Grčiji (Brief, 1974).
V 17. stoletju so k razvoju ju-jitsa veliko prispevali samuraji, ki so svoja vojaška znanja širili med ljudi in ustanavljali šole ju-jitsa. V začetku 20. stoletja, ko je na Japonskem začela prevladovati nova politična usmeritev, se je Japonska odprla svetu in tako se je tudi ju-jitsu razširil v Evropo. Nadaljnji razvoj do takšne oblike, kot jo poznamo danes, je ju-jitsu doživel v Nemčiji. Kolegij mojstrov je ustvaril celovit in namenski samoobrambni sistem, ki je vseboval učinkovite in v praksi uporabne tehnike iz juda, karateja, aikida in tradicionalnega ju-jitsa. Ta sistem so poimenovali moderni ju-jitsu (Wedding in Rast, 1992).
V Sloveniji se je ju-jitsu pojavil že pred prvo svetovno vojno. Vadili so ga v večjih mestih v policijskih oddelkih, vendar je vadba potekala v zelo okrnjeni obliki. Z organizirano vadbo je leta 1941 prvi pričel Oto Baumgarten. Izšolal je nekaj učencev, ki so kasneje tudi ustanovili prvi ju-jitsu klub na Slovenskem (Stankovič, 2003).
Judo in ju-jitsu sta sorodni borilni veščini, zato imata v Sloveniji tudi skupne korenine. Njun razvoj je nekaj časa potekal vzporedno. V začetku je bila vadba ju-jitsa sestavni del vadbe v judo klubih. Z razvojem in prodorom kvalitetnega (modernega) juda, so ju-jitsu v klubih vse bolj opuščali, vendar je ostal prisoten v policijskih in vojaških krogih.
NINJA
Društvo je bilo ustanovljeno leta 1991, tri leta kasneje pa smo sodelovali pri ustanovitvi Ju-jitsu zveze Slovenije. Leta 1993 je društvo organiziralo prvi ju-jitsu seminar v Sloveniji, in sicer v Podzemlju. V letu 2005 nas je prizadela tragična smrt predsednika društva Mirka Berkopca. Potrebna je bila ponovna reorganizacija celotnega društva. V letu 2008/09 smo se preselili v dvorano Mirana Jarca in pridobili blazine, kar je bistveno pripomoglo k boljšim pogojem za trening, posledično se je začelo povečevati tudi število vadečih.
Udeležujemo se tekmovanj za otroke, kjer imamo odlične uspehe. Prav tako pa dosegamo vrhunske rezultate na mednarodnih tekmovanjih. Vsako leto organiziramo tudi memorial v spomin na ustanovitelja kluba, Mirka Berkopca. Poleti pa za naše najmlajše pripravimo kamp v Fari, kjer lahko trenirajo s svojimi vzorniki iz reprezentance.
Najboljši rezultati
Marko Šikonja
2. mesto, SP Madrid, 2004, člani
9. mesto, EP Wroclaw, 2005, člani
5. mesto, SP Rotterdam, 2006, člani
9. mesto, EP Torino, 2007, člani
9. mesto, SP Malmo, 2008, člani
9. mesto, EP Maribor, 2011, člani
Eva Puhek
9. mesto, SP Atene, 2015, kadetinje
1. mesto, EP Gelsenkirchen, 2016, kadetinje
5. mesto, SP Atene, 2017, kadetinje
3. mesto, EP Bukarešta, 2017, kadetinje
Tadej Jerman
7. mesto, EP Maribor, 2008, mladinci
9. mesto, SP Atene, 2009, mladinci
Mojca Pezdirc
5. mesto, EP Wroclaw, mladinke
9. mesto, EP Torino, 2007, članice
Jasmina Kovač
7. mesto, SP Atene, 2015, kadetinje
3. mesto, EP Gelsenkirchen, 2016, kadetinje
2. mesto, SP Atene, 2017, kadetinje
3. mesto, EP Bukarešta, 2017, kadetinje
Iva Simčič
5. mesto, SP Atene, 2017, kadetinje
3. mesto, EP Bukarešta, 2017, kadetinje
Nastja Simčič
7. mesto, EP Gelsenkirchen, 2016, kadetinje
5. mesto, SP Atene, 2017, kadetinje
3. mesto, EP Bukarešta, 2017, kadetinje
DELO V KLUBU
ZAČETNA SKUPINA
Poudarek je na vzgoji, poslušnosti, etiki in vrednotah. V vadbo vključujemo veliko elementarnih iger, gimnastike in vaj za razvoj motoričnih sposobnosti. Naši vadeči se srečajo s prvimi udarci, meti in končnimi prijemi. Skozi borilne elementarne igre spoznavajo tudi prve korake samoobrambe.
NADALJEVALNA SKUPINA
Elementi borilnih veščin so vedno bolj zahtevni. Razvijamo motorične sposobnosti in se udeležujemo tekmovanj v tehnikah. Še vedno so prisotne elementarne igre. V tej skupini se vadeči prvič srečajo s športnimi borbami.
REKREATIVNA SKUPINA
Je primerna za najstnike in odrasle. Skupaj izoblikujemo individualni program vadbe in cilje, ki si jih vsak posameznik želi doseči. To so učenje samoobrambe, razvoj motoričnih sposobnosti, športne borbe, napredovanje po pasovih, treniranje mladih.
TEKMOVALNA SKUPINA
Priprava tekmovalcev za najvišja mednarodna tekmovanja. Treningi potekajo šest krat tedensko, tekmovalci se udeležujejo priprav in tekmovanj po celem svetu.